little girl eating watermelon 1
Zdrowie

Biegunki u dzieci


Któż ich nie zna? Jeśli jesteśmy rodzicami, to niejednokrotnie przeżywaliśmy związany z nimi lęk. Biegunka może mieć wiele przyczyn. Bardzo często organizm poprzez biegunkę usiłuje pozbyć się zalegających toksyn i w takim wypadku dziecko po takim oczyszczeniu czuje się zdecydowanie lepiej, ale musimy pamiętać, że im młodsze dziecko, tym baczniej trzeba je obserwować, by możliwie wcześnie zapanować nad chorobą.
Zazwyczaj niemowlęta karmione piersią są mocniejsze i mają mniejsze skłonności do biegunek, a to ze względu na odpowiednie składniki, jakie zawiera mleko matki (o ile jest zdrowa), pozwalające na wytworzenie się odpowiedniej flory bakteryjnej w jelitach dziecka. To bardzo ważne i młode mamy winne być tego świadome, podejmując decyzję, w jaki sposób karmić niemowlę: sztuczny pokarm nie jest tak dobrze przyswajany, a co za tym idzie – łatwiej dochodzi do procesów fermentacji i gnicia. W konsekwencji, jak już wspomniałam, organizm próbuje usunąć szkodliwe substancje właśnie poprzez jelita. Pamiętać też należy, że odstawienie dziecka od piersi powinno odbywać się odpowiednio wolno, by możliwie łagodnie organizm przystosował się do nowych warunków. Najlepsze na początek będą owoce i warzywa. Mama powinna zwracać uwagę na stolec dziecka, który powinien być jednorodną miodowożółtą papką o dość wyraźnym słodko-kwaśnym zapachu miodu i twarogu, nie będzie w nim żadnych resztek, śluzu czy zwarzonego mleka. Niemowlęta karmione sztucznie stolec mają twardszy, ciemniejszy, o nieprzyjemnie mocnym zapachu. Wygląd stolca jest dla nas sygnałem do podjęcia konkretnych kroków (a warto oglądać kupki, zresztą, jak mówi przysłowie „nic co ludzkie nie jest nam obce”, tym bardziej, gdy są to kupki naszych pociech). Gdy zachwiana jest równowaga w jelitach i zmienia się skład flory bakteryjnej, w której zaczynają dominować bakterie zwykle pozostające na drugim planie, u dziecka pojawia się skłonność do wzdęć i gazów.Często flora bakteryjna ulega zniszczeniu i zaczynają dokuczać bolesne kolki, a mamy wpadają w panikę.

Jak rozpoznać o co chodzi?

Kupki rozrzedzone o kwaśnym zapachu i zielonkawej (taki kolor zdarza się również przy ząbkowaniu) lub żółtej barwie z widocznymi niestrawionymi resztkami pokarmowymi świadczą o nadkwaśności żołądka ten. Dolegliwości mogą także dotyczyć jelita cienkiego, ale stolec wówczas będzie żółtawy, nieprzetrawiony i pełen kłaczków, a dziecko płacze, bo ma bolesną kolkę. 
Zapalenie jelita grubego wygląda nieco inaczej: tutaj stolec jest wręcz wodnisty, często z domieszką śluzu i o szarej barwie. Zapamiętajmy, że wodnisty stolec to próba pozbycia się przez organizm szkodliwych resztek z jelita.

Dobrze będzie poznać przyczyny biegunek: • niedostateczne trawienie (szybko mija) 
• brudne lub skażone jedzenie a także przejedzenie
• letnia biegunka spowodowana salmonellą
• stres, lęk, złość, przemęczenie, zdenerwowanie

W ten sposób organizm podejmuje próbę samooczyszczenia. Są także choroby, którym towarzyszy biegunka, jak choćby odra czy płonica… 
Ważne, aby „trzymać rękę na pulsie”, bo gdy biegunka trwa dłużej, wymaga interwencji lekarza. Świadomość mamy to dziś już konieczność, ponieważ profilaktyka jest ważniejsza niż leczenie, zresztą nie mamy czasu na bieganie polekarzach, wysiadywanie w poczekalniach i ślęczenie nocami przy chorym dziecku, czy to w domu, czy w szpitalu. Jesteśmy zabiegane, zapracowane i chwile spokoju bez chorób nam się należą, dlatego warto czuwać.
Jeśli przytulamy nasze dzieci, możemy zawczasu wyczuć z ust kwaśny zapach lub kwaśny pot, czy pachnące kwasem ciałko – tu kłania się nisko homeopatia i w myśl zasady „podobne leczymy podobnym” powinniśmy wtedy podawać dziecku kwaśne napoje, bo w ten sposób zapobiegamy nadkwaśności. W posiłkach powinny dominować warzywa i owoce (są alkaliczne), ale ograniczmy do prawie minimum białko zwierzęce. To wspaniały sposób na uniknięcie biegunki.

Jak rozpoznać, że szykuje się biegunka?

Symptom w zasadzie pierwszy to wiatry, którym towarzyszy niepokój, ból brzucha (który jest twardy, napięty), brak apetytu i niejednokrotnie wymioty. Gorączka nie jest regułą, ale może zmylić nas fakt, że stolce są uformowane. Jeśli jednak tych wypróżnień jest kilka pod rząd, to już jest biegunka, zresztą po czasie stolec zmienia konsystencję na wodnistą, śluzowatą i z resztkami jedzenia, odbyt i okolice sromu są podrażnione, dzieci zaczynają słabnąć, szczególnie gdy stolec jest coraz częstszy i bardziej wodnisty. Możemy wyczuć szybkie tętno, a mięśnie stają się coraz bardziej wiotkie eco slim. Kolki powodują, że dziecko poci się obficie, krzyczy z bólu, a maluszkom zapada się ciemiączko i wysychają usta – to sygnał, że dziecko jest odwodnione.

Jak leczyć biegunkę homeopatycznie?

Niektórym już wiadomo, że homeopatia nie leczy konkretnej choroby, ale stan chorego – i tu wskazówką są symptomy. Chory dostaje lek na charakterystyczne dla niego objawy
Pozwolę sobie wymienić kilka leków skutecznych przy biegunce:

ACONITUM – biegunki szczególnie latem, zaczynające się zazwyczaj w nocy. Co może je wywołać? Strach, złość, przegrzanie, przemoczenie, wiatr, przeciąg… a również owoce. Może się również zdarzyć, że mama podczas karmienia była zła bądź zdenerwowana. Pojawiają się bóle brzucha (najczęściej rżnące), nie ma pozycji przynoszącej ulgę, stolce są wodniste, zielone (jak posiekany szpinak), żrące, z domieszką krwi i śluzem, i towarzyszą im silne skurcze. Czasami stolce są skąpe, brązowe i bolesne, oddawane bezwiednie z dużą ilością gazów. Dziecko krzyczy, poci się i ma nudności. Pragnienie duże, ale przy siadaniu pojawiają się zawroty głowy i duża bladość, podczas gdy podczas leżenia dziecko twarz ma mocno zaczerwienioną. Jeśli Aconitum podamy w pierwszym stadium choroby, to zahamuje chorobę; później może nie zadziałać tak skutecznie.
AETHUSA – ząbkowanie, lato i gorące dni, Najczęściej biegunka zaczyna się tuż po karmieniu piersią lub nocą. Pojawiają się rżnące, cisnące bóle brzucha, ale wypróżnienie nie rozwiązuje problemu, bo pojawia się natychmiast nowe parcie i towarzyszą mu kolki. Dziecko jest rozdrażnione, buźka blada lub zaczerwieniona i wykrzywiona z bólu https://pl.wikipedia.org/wiki/Dieta_Montignaca. Mleko w tym momencie jest całkowicie nietolerowane, zaczynają się straszne wymioty skrzepniętym mlekiem i dzieci często wprost się duszą. Wymiociny bywają również oleiste i zielonkawe. Po wymiotach dziecko jest bardzo słabe i często zasypia. Męczy je ciągłe pragnienie i to jest bardziej męczące niż biegunka (śluzowata, zielonkawo-krwista, bez zapachu). Powstają wrzody i afty w ustach i odbycie. Dziecko nie ma siły otworzyć oczy. Dzieci starsze pomimo problemu mają ochotę na niezdrowe rzeczy.
BORAX – stolec rzadki, spieniony, brązowy, woń zgniła, wypróżnienie nie zawsze bolesne. Cecha charakterystyczna to zmienność samopoczucia: przed oddaniem stolca grymaśny, niezadowolony, z bólem odbytnicy i znaczną słabością, ale zaraz po oddaniu stolca sytuacja zmienia się, dziecko zachowuje się, jakby było zdrowe, jego twarz wraca do normy i jest pogodna, a ciało ma dużo energii. 
Może też być tak, że nie ma takiej radykalnej poprawy, ale afty w ustach dziecka są znakiem przemawiającym za tym lekiem.Podczas jedzenia krwawią, co wprawia dziecko w płacz. Mogą odezwać się nerki z częstym oddawaniem moczu – dziecko płacze, gdy chce siusiu, a mocz ma ostrą i zgniłą woń. Biegunkę mogą wywołać owoce, czekolada lub kakao.
MAGNESIUM CARBONICUM – ząbkowanie z biegunką męczącą dziecko raczej za dnia . Dzieci przegrzane, słychać bulgotanie w brzuszku, pojawiają się bolesne wiatry i dziecko skręca się z bólu. Wypróżnienia są palące. Stolec jest pienisty, zielony, wodnisty, pływają w nim białe grudki podobne do wołowego tłuszczu.
BELLADONNA – stolec rzadki i zielonkawy, ze śluzem; lub krwisty śluz, żółty, ziarnisty śluz; śluz biały jak kreda, papkowaty z resztkami pokarmowymi. Bolesne wypróżnienia powodują dreszcze i mdłości. Bóle żołądka są silne i powodują parcie na pęcherz. Odbyt piecze, a dziecko poci się z bólu. Często oddawanie gazów wiąże się z bezwiednym oddawaniem stolca. Dolegliwości może wywołać zwykłe obcinanie włosów lub mycie. 
COLOCYNTHIS – stolec żółty, pienisty, płynny, wodnisty ze śluzem ewentualnie żółcią, z krwią, o woni spalonego papieru, wodnisty, przeźroczysty. Bóle żrące, ściskające, dziecko się zwija i jest mu słabo, pojawiają się kolki, mdłości. Brzuch ciężki, jak wypełnionymi kamieniami, a pokarm powoduje bolesność. Często podanie łyżeczki słabej kawy zmniejsza dolegliwości. Powodem może być złość, zniecierpliwienie u matki karmiącej. Biegunki również towarzyszą ząbkowaniu jak.

DAWKOWANIE 
Leki podajemy zazwyczaj po każdym wypróżnieniu po 3 granulki w potencji od D6 do C12, pamiętając, że jeśli problem został opanowany, nie ma potrzeby dalszego podawania leku.
Ważną rzeczą jest prawidłowe odżywianie w trakcie trwania biegunki, a zatem dobrze ustalić, co mogło spowodować stan choroby. Często przyczyną są produkty mleczne, ale dziecko karmione piersią nie powinno być na ten czas pozbawiane pokarmu matki, natomiast dzieci karmione sztucznie nie powinny otrzymywać mleka pod żadną postacią, także cukru i tłuszczy. Niemowlęta z biegunką dwudniową muszą bezwzględnie zostać przebadane przez lekarza. Można przygotować kleik ryżowy (gotujemy ryż, odcedzamy a dziecko dostaje lekko osolony wywar), marchwiankę (5 marchewek kroimy w kosteczkę i gotujemy w litrze wody przez 2 godziny, miksujemy marchewkę a wywar uzupełniamy do 1 litra, ze szczyptą soli – ta porcja wystarczy na 5 posiłków w ciągu dnia. 
Starszym niemowlętom ścieramy jabłuszko (najlepsze są te, które ciemnieją zaraz po rozkrojeniu) i podajemy tyle, ile dziecko chce.Ścisłą dietę utrzymujemy przez 2 dni, a potem powoli wracamy do zwykłego żywienia. Do picia herbatka z czarnych jagód, z pięciornika lub słaba czarna. 
Zdarza się, że dziecko ma bardzo dobry apetyt pomimo biegunki i wtedy trzeba podawać mu to, na co ma ochotę, ale jeśli nie ma apetytu, to nie podajemy niczego, co wzmaga biegunkę. Jeśli dziecko nie ma na nic ochoty, nie podajemy na siłę pokarmu ani picia. 
Przy ostrej, ciężkiej biegunce można podać: tarte jabłko, wywar z gotowanych ziemniaków lub ryżu, mieszankę z mączki chleba świętojańskiego. Podczas rekonwalescencji podawać suche , lekkie pożywne jedzenie, sucharki, chleb razowy.
Mam nadzieję, że wiele mam odniesie dużą korzyść z tych wskazówek i uchroni dzieci przed skutkami tak drastycznymi jak szpital, zawczasu reagując na problem, ale też że w sytuacji niepokojącej skorzysta z fachowej pomocy lekarza czy homeopaty. Powodzenia.

Rate this post