womans hand with psoriasis
Miłość & Seks

Bielactwo u dzieci


Bielactwo jest chorobą, która dotyka również dzieci. Zarówno jak u osób dorosłych, tak i u najmłodszych, skutki zachorowania są bardzo podobne i występują w różnych miejscach na ciele.

Dzieci, które chorują na bielactwo wrodzone, borykają się ze swą przypadłością już od najmłodszych lat. Początkowo mało widoczne, z wiekiem zaczyna się nasilać. Najpierw pojawiają się jedynie małe, białe plamki, w niektórych miejscach. Z czasem choroba zaczyna być jednak bardziej widoczna. Włosy, brwi oraz rzęsy nie ciemnieją, lecz pozostają jasne, mleczno- żółte. Plamki na ciele zaczynają powiększać się, aż w końcu zlewają się w jedne, duże, białe plamy pl.wikipedia.org. Dzieci dotknięte bielactwem są narażone na szybsze siwienie oraz na zanik pigmentu na ustach. Specjaliści dowodzą, że prawdopodobieństwo zachorowania dziecka na bielactwo wzrasta, gdy w rodzinie ktoś chorował na cukrzycę lub miał problemy z tarczycą.

Leczenie bielactwa u dzieci pozwala jedynie na wcześniejszą diagnozę, co jest oczywiście zawsze lepsze w przypadku dziecka, niż osoby dorosłej. Młoda skóra jest bardziej podatna na regenerację i szybsze zdrowienie, łatwiej ją też wzmacniać lekami i zabiegami, szybciej reaguje na bodźce zewnętrzne. Minusem jest jednak fakt, ze bielactwo u dziecka oznacza zwykle wrodzony defekt, przekazany mu wraz z genotypem. A to z kolei oznacza też zmaganie się z bielactwem do końca życia, gdyż bielactwo wrodzone, czyli albinizm, został uznany za chorobę nieuleczalną dobrze.

Jak dotąd nie wynaleziono konkretnego leku na bielactwo. Jest to choroba nieodwracalna i ciężko usunąć wszystkie jej objawy. Dziecko dotknięte tym defektem już od najmłodszych lat musi stosować leki i maści na złagodzenie swoich objawów. Im szybciej podejmiemy leczenie i dobrze je dobierzemy, tym wolniej też choroba będzie się rozwijać, a jej objawy nie będą aż tak drastyczne jak w przypadku osoby dorosłej. Oznacza to jednak stałe przyjmowanie leków, smarowanie maści oraz różnego typu zabiegi, jak naświetlania. Czasem u dzieci starszych zaleca się od razu przeszczepy skórne, które zapobiegać mają dalszemu rozwojowi choroby w wieku dorosłym. Rzadko który rodzic się jednak decyduje na tak drastyczny i inwazyjny zabieg pl.wikipedia.org.

Im nasze dziecko posiada ciemniejszą karnację, tym objawy bielactwa będą bardziej widoczne, a przez to szybsze do zdiagnozowania. Diagnostyka opiera się na zewnętrznych objawach oraz wywiadzie z rodzicem. Istotnymi informacjami dla lekarza są wszelkie dane dotyczące przebytych chorób skórnych, oparzeń czy problemów natury autoimmunologicznej. Zalecane są również badania krwi pod kątem tarczycy i cukrzycy, a nawet biopsja chorego odcinka skóry. W przypadku małego dziecka zawsze należy konsultować wszelkie metody leczenia z lekarzem.

Rate this post