picture of purple lavender 1
Odchudzanie

Lawenda wąskolistna


Lawenda to jedna z moich ulubionych roślin, a olejek lawendowy stale gości w domowej apteczce. Roślina ozdobna, uprawiana bardzo często w ogródkach. Chorwacka wyspa Hvar, znana jest jako „lawendowa wyspa”, gdyż prawie na całym swoim obszarze porośnięta jest lawendą. Od wieków stosowana w medycynie zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Dodatkowo wygląda pięknie a pachnie jeszcze lepiej przez co bardzo często używana jest w aromaterapii.

Pokaż kotku co masz w środku

Oczywiste jest, że za działanie i zapach surowca odpowiada skład chemiczny. Tu trzeba wspomnieć przede wszystkim o olejku eterycznym otrzymywanym z kwiatów rośliny. W jego skład wchodzi linalool, octan linalylu, borneol, kamfen, cynol, terpinen-4-ol, α-pinen i β-mircen. Dodatkowo w surowcu możemy odnaleźć kwasy fenolowe, garbniki, triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, flawonidy oraz związki mineralne.

Jak to działa?

Kwiat i olejek lawendowy działają rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych, dróg oddechowych, dlatego można ją stosować w zaburzeniach trawienia, zmniejszonym łaknieniu i stanach zapalnych dróg oddechowych. Pomaga też na wzdęcia.

Działa przeciwlękowo przy podaniu wewnętrznym, co zostało przebadane na modelach zwierzęcych w testach behawioralnych. Prawdopodobnie mechanizm działania przeciwlękowego może być powiązany z oddziaływaniem na receptory serotoninowe.

Dodatkowo stosowana w aromaterapii pomaga się zrelaksować w stanach stresu i się wyciszyć. Za działanie na układ nerwowy odpowiada głównie linalool oraz octan linalylu.

Inhalacja z olejku lawendowego przed snem pomaga w trudnościach w zasypianiu oraz poprawia jego jakość, obniża nadmierną pobudliwość w okresie menopauzy jak również w stanach napięcia przedmiesiączkowego. Olejek działa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, z tego powodu niektórzy polecają stosowanie lawendy u osób chorujących na padaczkę ze względu na potencjalną zdolność wyciszania napadów i zmniejszania ich częstości. Te działanie jednak nie jest do końca potwierdzone badaniami.

Dodatkowo wzmaga laktację.

 

Olejek  stosowany zewnętrznie działa przeciwbólowo poprzez obniżenie wrażliwości nerwów czuciowych. Ponad to rozcieńczony pomaga na oparzenia, przyspiesza gojenie uszkodzonej skóry i łagodzi podrażnienia. Działa też przeciwdrobnoustrojowo.

Pomocniczo w nerwobólach (łączenie z olejkiem do masażu), jako dodatek do kąpieli relaksacyjnych, bardzo popularny w aromaterapii. Wcierany w skronie może niwelować ból głowy. Miejscowo w postaci inhalacji w katarze i schorzeniach dróg oddechowych. Pomaga w napadach duszności na tle nerwowym. Znany corrigens zapachowy ile. Składnik wód kolońskich i perfum. dodatkowo zapach lawendy odstrasza mole, więc jest składnikiem zawieszek do szaf. Ma właściwości dezodoryzujące, zmniejsza celulitis.

Roztwór alkoholowy świetnie odkaża skórę, może pomagać w walce w trądzikiem. Szeroko wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym ze względu na właściwości kojące.

Może być stosowana jako ciekawy dodatek do wypieków!

Kiedy nie wolno stosować lawendy  i jej olejku?

Przeciwwskazaniem do stosowania doustnego są stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit oraz choroba wrzodowa, wątroby i niewydolność nerek. Powinny na nią uważać też kobiety w ciąży. Ponad to w większych dawkach niż zalecane może działać zupełnie odwrotnie – drażnić i powodując niepokój.

Na skórę nie należy stosować stężonego olejku.

 Źródła:

  • Ayaz M, Sadiq A, Junaid M, Ullah F, Subhan F, Ahmed J. Neuroprotective and anti-aging potentials of essential oils from aromatic and medicinal plants. Front Aging Neurosci [Internet]. 2017;9
  • De Sousa DP, De Almeida Soares Hocayen P, Andrade LN, Andreatini R. A systematic review of the anxiolytic-like effects of essential oils in animal models. Molecules [Internet]. 2015;20(10):18620-60
  • De Rapper S, Viljoen A, Van Vuuren S. The in vitro antimicrobial effects of lavandula angustifolia essential oil in combination with conventional antimicrobial agents. Evid -Based Complement Altern Med [Internet]. 2016
  • Lillehei AS, Halcón LL, Savik K, Reis R. Effect of inhaled lavender and sleep hygiene on self-reported sleep issues: A randomized controlled trial. J Altern Complement Med [Internet]. 2015;21(7):430-8
  • Kusumawardani SR, Fitri LL, Suprijanto. Theta brainwave activity as the response to lavender (Lavendula angustifolia) aromatherapy inhalation of postgraduate students with acasdemic stress condition. Theta brainwave activity as the response to lavender (Lavendula angustifolia) aromatherapy inhalation of postgraduate students with acasdemic stress condition

Rate this post