malaria zimnica 1
Zdrowie

Malaria (zimnica)


Malaria jest groźną chorobą pasożytniczą wywołaną przez 4 gatunki zarodźców z rodzaju Plasmodium: zarodźca sierpowatego (P falciparum), zarodźca pasmowatego (P malariae), zarodźca ruchliwego (P vivax) i zarodźca owalnego (P ovale). Te jednokomórkowe pasożyty po wniknięciu do ustroju dostają się z prądem krwi do wątroby, gdzie gwałtownie się namnażają. Po 1- 2 tygodniach wylęgania tysiące pasożytów powracają do krwi i niszczą krwinki czerwone. Pasożyty wnikają do krwinek czerwonych i niszczą je w regularnych odstępach czasu. Każdy cykl niszczenia krwinek wywołuje bardzo gwałtowne objawy, które zależą od gatunku zarodźca maść przeciwbólowa. Typowy napad malarii charakteryzuje się przerywaną gorączką, dreszczami, zlewnymi potami, rozbiciem, pulsującym bólem głowy i złym samopoczuciem.

W ciągu tygodnia ustala się forma przebiegu choroby, co zazwyczaj polega na wystąpieniu krótkiego okresu złego samo-poczucia lub bólu głowy, po którym nadchodzą dreszcze i gorączka, trwające nawet kilka godzin. Po spadku gorączki chory czuje się dobrze aż do kolejnego napadu, który następuje w ciągu 48-72 godzin. Jeżeli malaria jest wywołana przez zarodźca sierpowatego, zamiast typowych napadów może pojawić się uczucie zimna ze stopniowym wzrostem temperatury, trwającym 20-36 godz., i bólami głowy.

Zagrażającym życiu powikłaniem zarażenia zarodźcem sierpowatym jest malaria mózgowa, charakteryzująca się gorączką dochodzącą nawet do 40°C, silnymi bólami głowy, sennością, majaczeniem i dezorientacją. Jeśli choroba spowodowana jest przez zarodźca pasmowatego, z reguły początek jest nagły, a napady powracają co 72 godziny https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9B%C4%87. Malaria jest przenoszona przez komara Anopheles, ale może wystąpić po użyciu wspólnej igły, np. przez narkomanów, a w ogniskach endemicznego występowania również po przetoczeniu zakażonej krwi. Chorobę tę rzadko spotyka się w krajach uprzemysłowionych; szerzy się ona głównie w słabo rozwiniętych krajach strefy tropikalnej.

Rate this post