baby sleeping with teddy bear 1
News

Naturalne metody leczenia niemowląt


Niemowlęta to specyficzna grupa odbiorców leków, tych konwencjonalnych jak i przypisanych medycynie alternatywnej. Poza kilkoma ziołami tj. koper włoski, anyż, rumianek czy kmin, trzeba uważać. Niektórych ziół w ogóle nie można podawać, gdyż mogą one więcej zaszkodzić niż pomóc.

Zioła dla niemowląt

Niektóre rośliny zielne możemy stosować u niemowląt bez obaw, gdyż rzadko występują uczulenia. Ich stosowanie jest praktykowane od wielu lat i przynosi ukojenie naszym pociechom. należą tu min.:

  • rumianek – rumianek pospolity i rumian szlachetny
  • koper – koper włoski i koper ogrodowy
  • kminek zwyczajny
  • anyż – biedrzeniec anyż

Ich działanie polega głównie na ułatwieniu usuwania gazów jelitowych poprzez zwiększenie ich objętości, dzięki czemu niemowlęta są spokojniejsze i radośniejsze.

Ta metoda przeciwdziałania wzdęciom i kolce nie jest polecana u wszystkich dzieci. Jeśli występuje prawdopodobieństwo przepukliny w maluszka, należy skorzystać z dostępnych na rynku leków typu Espumisan, zmniejszając ryzyko wysunięcia się jelit poprzez otwór w powłokach ciała.

Działają one poprzez substancję simetikon, obniżając napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów znajdujących się w przewodzie pokarmowym (pokarmie i śluzie). Pęcherzyki pękają co ułatwia ich wydalanie z organizmu dziecka. Wydalany jest również sam simetikon w niezmienionej postaci.

W regulacji procesów trawienia niemowląt pomoże marchwianka. Działa ona głównie przeciwbiegunkowo.

U niemowląt można również stosować inne zioła, ale o słabym działaniu i w zmniejszonej dawce.

Czarne jagody (borówka czernica) działające przeciwbiegunkowo. Jako zioła wiatropędne wykorzystuje się czarnuszkę i kolendrę, a prawoślaz lekarski i ślaz leśny w stanach zapalnych dróg oddechowych.

Przy katarze stosuje się również maść majerankową.

Dostępna jest także maść rozgrzewająca pozbawiona kamfory (tej nie wolno stosować u dzieci do lat 6.) pod nazwą Pulmex Baby, a składająca się z olejku eukaliptusowego, rozmarynowego i balsamu peruwiańskiego.

Napary w postaci mieszanki kwiatów bzu czarnego, kwiatów bławatka i rumianku oraz ziela świetlika, stosuje się do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek.

Rate this post