picture of natural antiparasitic cleanse juices
Zdrowie

Ziołowe leki na przeziębienie dla dzieci


Leczenie objawowe przeziębienia, głównie przeciwzapalne, możemy oprzeć o leki medycyny klasycznej lub sięgnąć do bogactwa natury.

Przeciwgorączkowe leki ziołowe

W obecnych czasach najczęściej stosuje się mieszanki ziołowe w postaci syropów lub herbatek. Oparte są o zioła tj. bez czarny, lipa, malina, tawuła czy wierzba. Przykładem dobrze skomponowanego i polecanego przez farmaceutów leku jest Pyrosal. W jego składzie znajdziemy wyciągi z kwiatów lipy, liści podbiału, kwiatów bzu czarnego i kory wierzby. Stosowanie tego syropu u dzieci do lat 4 należy skonsultować z lekarzem, gdyż wierzba zawiera niewielkie ilości glikozydów salicylowych (kwas salicylowy), mogących wywołać zespół Reya. Jednak przy tak niewielkiej zawartości salicylanów, jeśli nie ma przeciwwskazań, lekarze przepisują ten lek także kilkumiesięcznym niemowlętom, nie narażając ich na niebezpieczeństwo.

Możemy również stosować mieszane herbatki ziołowe samodzielnie komponowane, także z dodatkiem suszonych owoców malin lub konfitur.

Przykładem takiej herbatki może być Mieszanka ziołowa przeciw grypie i przeziębieniu, zawierająca kwiaty dziewanny, lipy i bzu czarnego oraz tymianek detoxic.

Ziołowe sposoby na katar

W zmniejszeniu przekrwienia śluzówki nosa pomagają zwiększenie wilgotności i parujące płyny. O ile starszym dzieciom możemy zaproponować gorące herbatki lub bulion, to maluszkom przygotowujemy inhalacje. Przydatne będą olejki eukaliptusowy i sosnowy. Łagodzą również one problemy z oddychaniem.

Polecam olejek Oilbas. Jest sprawdzonym i skutecznym środkiem udrażniającym górne drogi oddechowe. Jest to kompozycja składająca się z olejków eukaliptusowego, kajeputowego, jałowcowego, goździkowego oraz mięty pieprzowej i mentolu. Przy jego stosowaniu nie jest konieczne stosowanie inhalacji mokrej. Wystarczy skropić jakąś część ubrania lub pościeli, pamiętając, by dziecko nie zatarło sobie nim oczu tutaj. Jest to silna mieszanka. Wykorzystując ją przy leczeniu niemowląt stosowałam 2, góra 3 krople zakrapiane na materacyk w pobliżu głowy dziecka (nie na poduszkę).

Maścią majerankową smarujemy zewnętrzne części nosa, co zapobiega pękaniu skóry. Wewnątrz noska działa ściągająco, delikatnie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Uważajcie, aby u niemowlaków nie zablokować dróg oddechowych lub nie uszkodzić śluzówki nanosząc maść np. bagietką.

Maści rozgrzewające na przeziębienie

Możemy również stosować smarowanie klatki piersiowej i pleców maściami ułatwiającymi oddychanie i pobudzającymi odkrztuszanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Pamiętajcie, że u dzieci do lat 6 nie wolno stosować maści zawierających kamforę. Może ona spowodować silne zatrucie https://pl.wikipedia.org/wiki/Bakterie. Jednak są maści przeznaczone dla małych dzieci tj. Pulmex Baby i Depulol. W ich skład wchodzi olejek eukaliptusowy, rozmarynowy i balsam peruwiański.

U starszych dzieci możemy stosować maść Rub-Arom. Zawiera tymol, mentol, kamforę oraz olejki cedrowy, eukaliptusowy i terpentynowy.

Leki ziołowe podnoszące odporność

Wiele przeprowadzonych badań dowodzi, że czas trwania przeziębienia możemy skrócić podając preparaty z jeżówki (Echinacei). Działają one przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antywirusowo, ale mogą również wywołać uczulenie. Należy więc uważać.

Rate this post